Aktualności

ilość odwiedzin strony: 601846
2019.02.13
W dniu 5.02.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach odbył się II ZIMOWY TURNIEJ SZACHOWY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z GMINY SZCZEKOCINY. Impreza zgromadziła na starcie 25 szachistów z trzech placówek oświatowych naszej gminy (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach, Zespół Szkół Społecznych im. Jana Pawła II w Rokitnie oraz Zespół Szkół Społecznych im. Wespazjana Kochowskiego w Goleniowach). Uczestnicy szachowych zmagań rozegrali ze sobą siedem rund systemem szwajcarskim (kojarzenie komputerowe, w którym specjalny program dobiera w pary zawodników o podobnym poziomie gry) w tempie 15 minut na zawodnika (tzw. szachy szybkie).
 
Turniej stał na wysokim i wyrównanym poziomie, widać wyraźne postępy w grze u naszych młodych szachistów. Po zakończeniu rywalizacji okazało się, że bezkonkurencyjnym zawodnikiem został...  najmłodszy uczestnik turnieju, uczeń I klasy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach - Mateusz Pawleta. Nasza nadzieja szachowa po raz kolejny nie zawiodła, wygrywając wszystkie siedem swoich partii! Tym samym Mateusz obronił tytuł mistrza zimowych szachowych zmagań z poprzedniego roku gdy jeszcze reprezentował Przedszkole w Szczekocinach. Świetne zawody rozegrała najlepsza dziewczyna w całej stawce - Julia Halaba (uczennica klasy VII Społecznej Szkoły Podstawowej w Rokitnie) kończąc rywalizację na drugim stopniu podium. Julka wygrała sześć partii, ulegając jedynie po bardzo emocjonującej grze triumfatorowi turnieju. Ambitna szachistka z Rokitna potwierdziła tym samym, że szachy to sport uniwersalny, w którym płeć nie ma większego znaczenia. W szachach każdy może wygrać z każdym. Tu liczą się przede wszystkim posiadane umiejętności! Na 3. miejscu uplasował się Adam Gawroński (uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach). Adam wygrał pięć partii i dwie przegrał (z Mateuszem i Julką) zdobywając w sumie pięć punktów. Kolejne miejsca w zawodach zajęli: 
4. Wyrwisz Wanesa (klasa VIII SSP Rokitno) - 5 pkt
5. Grabowski Piotr (klasa VII SSP Rokitno) - 5 pkt
6. Witek Patryk (klasa V SSP Rokitno) - 4 pkt
7. Gawroński Grzegorz (klasa IV SP1 Szczekociny) - 4 pkt
8. Garczyński Olivier (klasa VII SP1 Szczekociny) - 4 pkt
9. Pasek Dawid (klasa VII SSP Rokitno) - 4 pkt
10. Fabjański Szymon (klasa VII - SSP Rokitno) - 4 pkt
W przypadku równej liczby punktów o wyższym miejscu decydowała punktacja pomocnicza (tzw. wartościowanie Buchholz - liczba punktów którą zdobyli wszyscy zawodnicy z jakimi grał dany szachista).
 
W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do tego aby impreza jaką zainaugurowaliśmy rok temu miała swoją kontynuację w roku obecnym. Zimowy Turniej Szachowy na pewno nie mógłby się odbyć gdyby nie przychylność dyrektora MGOKiS w Szczekocinach, Pana Przemysława Baranowskiego, który podobnie jak w roku poprzednim ufundował puchary dla najlepszej trójki i medale dla wszystkich uczestników szachowych zmagań. Słowa wdzięczności kieruję również w stronę dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach, Pani Elżbiety Drej, która udostępniła salę gry i zorganizowała poczęstunek dla wszystkich szachistów i ich opiekunów. Serdecznie dziękuję również mojemu Koledze, sędziemu rundowemu z Częstochowy -Robertowi Baworowi, który podobnie jak w roku poprzednim pomógł w przeprowadzeniu zawodów i ufundował drobne gadżety dla każdego uczestnika szachowych zmagań. W tym roku w przeprowadzeniu zawodów pomógł również Pan Marek Gradoń, któremu również serdecznie dziękuję. Słowa wdzięczności należą się również Pani Oli Gawrońskiej, która ufundowała nagrody główne (gry planszowe) dla trójki najlepszych szachistów turnieju. Dziękuję również serdecznie Pani Annie Wtorek, która podobnie jak w roku poprzednim wykonała wiele świetnych zdjęć z turnieju.
 
Mam nadzieję, że zimowe szachowe zmagania będą miały również swoją kontynuację w następnych latach i na stałe wpiszą się w kalendarz imprez sportowych dla dzieci i młodzieży naszej gminy. Mam również nadzieję, że impreza ta przyczyni się do rozwoju szachów na naszym terenie. A już dziś serdecznie zapraszam do udziału w II WIOSENNYM TURNIEJU SZACHOWYM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z GMINY SZCZEKOCINY, który odbędzie się w maju tego roku w Zespole Szkół Społecznych im. Jana Pawła II w Rokitnie. Do zobaczenia na szachowym szlaku.
 
Instruktor szachowy
Rafał Pawleta
2019.02.13
2 lutego w MGOKiS Szczekociny rozegraliśmy drugi turniej z cyklu GRAND PRIX SZCZEKOCIN W SZACHACH SZYBKICH (P'15) NA ROK 2019. W zawodach wzięło udział sześciu szachistów. Każdy z nich zagrał pięć partii systemem kołowym ("każdy z każdym"). Po zakończeniu turnieju klasyfikacja końcowa kształtowała się następująco:

1. Zbigniew Derek (senior) - 4,5 pkt
2. Mateusz Pawleta (junior) - 3,5 pkt
3. Teodor Derek (senior) - 3,0 pkt
4. Jan Derek - 2,0 pkt
5. Piotr Grabowski - 1,0 pkt
6. Grzegorz Gawroński - 1,0 pkt

Po dwóch rozegranych turniejach klasyfikacja generalna GRAND PRIX wygląda następująco:

1. Zbigniew Derek (senior) - 9,0 pkt
2. Mateusz Pawleta (junior) - 7,5 pkt
3. Adam Gawroński (junior) - 3,5 pkt
4. Teodor Derek (senior) - 3,0 pkt
5. Piotr Grabowski (junior) - 2,5 pkt
6. Grzegorz Gawroński (junior) - 2,0 pkt
7. Jan Derek (senior) - 2,0 pkt
8. Julia Halaba (junior) - 0,5 pkt

Dziękuję wszystkim za dotychczasową grę i już dziś zapraszam na kolejny turniej, który odbędzie się tradycyjnie w MGOKiS Szczekociny 3 marca 2019 roku.

Instruktor szachowy

Rafał Pawleta

2019.02.12
 
2019.02.05
2019.01.29
2019.01.17
 
 
 
2019.01.08

Cele konkursu:

- zainteresowanie uczniów różnymi technikami plastycznymi,

- rozbudzanie fantazji, inspirowanie do pracy twórczej,

- popularyzacja działań plastycznych

- wymiana doświadczeń metodycznych i artystycznych nauczycieli

Na konkurs zostało dostarczonych  70  prac plastycznych w 4 kategoriach .

Jury w składzie: 

  1. Urszula Pytlarska  
  2. Grzegorz Dudała
  3. Maria Gierczycka
  4. Teresa Niechciał 

przyznało nagrody w następujących kategoriach: 

Kategoria: Przedszkole

I miejsce: Hania Gawrońska – Przedszkole w Szczekocinach

II miejsce: Zofia Otczyk

II miejsce:  Ania Tarnawska

III miejsce: Dawid Kawałek

Wyróżnienie: Zuzia Gawrońska

Wyróżnienie: Karol Andraczko – Przedszkole w Goleniowach

Wyróżnienie: Kuba Trela

Wyróżnienie: Katarzyna Gawrońska 

Kategoria: kl. I-III

I miejsce: Iga Adamus – SP1 w Szczekocinach

II miejsce: Jakub Wiśniewski -  SP1 w Szczekocinach

III miejsce : Weronika Andraczko – ZS w Goleniowach

Wyróżnienie: Wiktoria Wicik – SSP w Szczekocinach

Wyróżnienie: Inga Fatyga – SP1 w Szczekocinach

Kategoria: kl. IV-VII i Gimnazjum

I miejsce:  Wiktoria Borowiecka – kl. IV ZS w Goleniowach

I miejsce: Adam Gawroński  – SP1  w Szczekocinach

I miejsce: Julia Czyż - Gimnazjum w Zespole Szkół Społecznych w Rokitnie

II miejsce: Martyna Wojciechowska – SP1 w Szczekocinach

III miejsce: Grzegorz Gawroński – SP1 w Szczekocinach

Wyróżnienie: Ania Koper – SP1 w Szczekocinach

Wyróżnienie: Wiktor Otczyk – SP1 w Szczekocinach

Wyróżnienie: Maksymilian Wcisło – SSP w Szczekocinach

Wyróżnienie: Julia Sorek – kl. VI SSP w Szczekocinach

Wyróżnienie: Katarzyna Orlińska – SP1 w Szczekocinach

Wyróżnienie: Bartek Pomorski – kl. V SP1 w Szczekocinach

Wyróżnienie: Filip Kowalczyk – SP1 w Szczekocinach

Wyróżnienie: Oskar Partyka – SSP w Szczekocinach

Wyróżnienie: Julia Pośpiech – SSP w Szczekocinach

Wyróżnienie: Maja Błaszczyk – SP1 w Szczekocinach

Wyróżnienie: Karolina Welon – SSP w Szczekocinach 

Kategoria: Szkoła Średnia i Dorośli

I miejsce:  Agnieszka Andraczko

II miejsce: Dom Opieki Społecznej w Drużykowie
2019.01.08
2019.01.08
Po wielu latach przerwy wznowiliśmy rozgrywki, które były kiedyś u nas tradycją. Na starcie pierwszego turnieju z cyklu GRAND PRIX SZCZEKOCIN W SZACHACH SZYBKICH P'15 NA ROK 2019 stanęło pięciu szachistów i jedna szachistka :-) Po dwugodzinnej rywalizacji klasyfikacja końcowa ukształtowała się następująco:

1. Derek Zbigniew (senior) - 4,5 pkt 
2. Pawleta Mateusz (junior) - 4,0 pkt
3. Gawroński Adam (junior) - 3,5 pkt
4. Grabowski Piotr (junior) - 1,5 pkt
5. Gawroński Grzegorz (junior) - 1,0 pkt
6. Halaba Julia - (juniorka) 0,5 pkt

To początek rywalizacji, która rozłożona jest na cały rok 2019 i ma na celu wyłonienie najlepszych szachistów z terenu naszej gminy w dwóch kategoriach wiekowych (junior oraz senior). Przed nami więc jeszcze jedenaście turniejów, które odbywać się będą w każdą pierwszą sobotę miesiąca (z małymi wyjątkami - szczegółowy terminarz rozgrywek dostępny na stronie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Szczekocinach). Ostatni grudniowy turniej będzie jednocześnie podsumowaniem całego cyklu. Wtedy również zostaną wręczone nagrody dla najlepszych.

W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować dyrekcji MGOKiS w Szczekocinach za umożliwienie przeprowadzenia rozgrywek. Dziękuję również wszystkim uczestnikom za udział i życzę powodzenia w kolejnych turniejach z tego cyklu. Regulamin imprezy jest tak skonstruowany, że jedno niepowodzenie wcale nie przekreśla szansy na końcowy dobry rezultat! Do klasyfikacji generalnej uwzględnia się bowiem dziewięć najlepszych wyników z dwunastu rozegranych turniejów w danym roku. Szansa na końcowy sukces jest więc dla wszystkich otwarta.

Już dziś serdecznie zapraszam na kolejny turniej z cyklu GRAND PRIX SZCZEKOCIN W SZACHACH SZYBKICH P'15 NA ROK 2019, który odbędzie się 2 lutego w MGOKiS w Szczekocinach. Do zobaczenia

Instruktor szachowy
Rafał Pawleta
 
Zdjęcia z rozgrywek można obejrzeć w galerii.
2019.01.03

Strona 1 z 23  > >>